Talenttiryhmät

Primary Training Goals


Designed to develop the total-body strength, muscle mass, and explosiveness football players need to dominate opponents - and stay safe on the field. Choose from 4 programs specific to position (from quarterback to lineman), or choose Football Athlete for well-balanced program (perfect for a team training environment).

Targeted Injury Prevention

  • Neck
  • Knee (ACL)
  • Shoulder
  • Back

Position-Specific Programs

  • Athlete
  • Quarterback
  • Skill (DB, RB, WR)
  • Big Skill (TE, FB, LB)
  • Lineman

Available Levels

  • Level 1 (beginner, intermediate)
  • Level 2 (advanced) 

SAJL akatemiaurheilijat kuuluvat pilottiryhmään (Urheilukoulu, urheiluakatemiat, urheilupainotteiset lukiot ja ammatilliset urheiluoppilaitokset), jolla on mahdollisuus tehostaa voimaharjoitteluaan Volt Athletics -ohjelman avulla.

 

Volt Ahtleticsin tarjoamat yksityiskohtaiset ja helposti sovelluksen kautta ohjelmat, valmennus- ja harjoiteohjeet sekä harjoittelun seuranta auttavat erityisesti itsenäisen harjoittelun osa-aluetta.  Volt Athtletics tuo urheilijoille systemaattisen menetelmän kehittyä ja pitää kehon toiminnallisuus hyvällä tasolla läpi harjoitus- ja kilpailukauden, 

Volt-aplikaatio ladataan puhelimiin. Ohjelmassa on kolme eri tasoa ja se määrittelee painot, toistot, palauttamisajat, vaihtelee liikkeitä ja sarjoja. Jokainen treeni on erilainen. Volt toimii kuin henkilökohtainen traineri.

1. Tutustu Volt Atletics -ohjelmaan.
Pelaajille

Valmentajille

2. Maksa ohjelman käyttömaksu 50 euroa/vuosi mahdollisimmman nopeasti viimeistään ke 1.2.2017. (jos maksun kanssa on hankaluuksia, ota minuun yhteys). Huom. sinun ei ole pakko lunastaa Volt-ohjelmaa käyttöösi!

Linkki maksua ja ilmoittautumista varten


3. Jos et ole enää mukana akatemiatoiminnassa tai et harjoittele tavoitesuuntautuneesti, ilmoitathan siitä minulle.
(jos tiedät seurastasi akatemiaurheilijan joka puuttuu listalta, ilmoita tästäkin minulle):

Tiedustelut:
Heikki Halttunen
nuorisopäällikkö
sähköposti:heikki.halttunen(at)sajl.fi
gsm: +358(0)40-569 6644

SAJL AKATEMIAURHEILIJAT 2016-2017

* käyttää Volt Athletics -ohjelmaa harjoittelussaan.

ARMEIJAN URHEILUKOULU

Erkkilä Arttu
Lehtinen Janne *
Pham Andy 
Väänänen Henri *
Wasiljeff Alexander
Ylipää Benjamin

URHEILULUKIOT

Mäkelänrinne
Paavilainen Vilho
Vartiainen Akseli
Pajarinen Karri *
Saarijärvi Kim
Heikkinen Veeti
Västrik Turkka
Tuominen Petteri
Lempinen Viljo
Haapasaari Markus
Bull Otso *
August Wahlstein
 

Jyväskylä Schiltin urheilulukio
Ojansivu Niilo
Kinnunen Waltteri *
Isokuortti Jan
Wacker Ere


Hämeenlinnan lyseon urheilulinja

URHEILUPAINOTTEISET LUKIOT

Samu Ojanen *
Samuli Töyry
Jaakko Salminen *
Riku Arkko
 

AMMATILLISET URHEILUOPPILAITOKSET

HAMK, Hämeenlinna
Juha-Matti Haantaus

SEDU, Seinäjoki
Koivumäki Petteri
Yliniemi Ville
Ristilä Kristian *

TREDU, Tampere
Korpela Markus 
Salenius Thomas
Ala-Hynnilä Lauri
Savikko Mikael

URHEILUAKATEMIAT

ETELÄ-KYMENLAAKSON URHEILUAKATEMIA
Ader Daniel *

KOUVOLAN URHEILUAKATEMIA
Tuovi Teemu
Järvinen Joel *
Tavi Veeti
Kärkkäinen Aku
Viinamäki Sampo

KUOPION SEUDUN URHEILUAKATEMIA
Vilpponen Petteri

OULUN SEUDUN URHEILUAKATEMIA
Suojanen Ville-Valtteri *

TAMPEREEN URHEILUAKATEMIA
Aaltonen Rasmus Sammon lukio
Kanerva Lauri *      Sammon lukio
Palmu Miro            Sammon lukio
Ruuska Rasmus   Sammon lukio
Tavasti Onni          Sammon lukio
Tiainen  Veeti *       Sammon lukio
Saros Noora         Tekninen korkeakoulu

URHEA, PÄÄKAUPUNKISEUDUN URHEILUAKATEMIA
Nikku Ilari                Aalto yliopisto
Vainio Lauri *            Aalto yliopisto tekninen korkeakoulu
Vehkomäki Samuli  Aalto yliopisto tekninen korkeakoulu
Aitala Aleksi            Aalto yliopiston kauppakorkeakoulu
Olin Akseli              Aalto-yliopisto
Somersalo Erik *      Helsingin yliopisto lääketieteellinen
Lahti Jere               Espoo Metropolia
Ylönen Ian              Haaga-Helia
Lindfors Willy         Helmi Liiketalousopisto
Saarijärvi Niko       Helmi Liiketalousopisto
Takolander Sarah  Laurea
Alatalo Valtteri        Leppävaaran lukio
Kylli Aleksi             Leppävaaran lukio
Laalo, Rasmus      Leppävaaran lukio
Nordman Daniel    Leppävaaran lukio
Korkalainen Jesper    Sotungin lukio
Könö Tino                   Sotungin lukio
Somersalo Erik  Helsingin yliopisto
Tuovinen Eemeli        Sotungin lukio
Voutilainen Juuso    Stadin  AO
Muuri Otto               StadinAO
Veinberg Martin       StadinAO

VAASA
Max Sundqvist *