Lahden urheilukoulu

28.8.2013


Syksyn 2013 Urheilukoulun saapumiserään ei mahtunut yhtään amerikkalaisen jalkapallon pelaajaa.

Saapumiserään 314 valittiin Lahden Urheilukouluun yhteensä 71 urheilijaa 10:stä eri lajista. Hakijoita oli yhteensä 145, 16:sta eri lajista. Hakijoiden taso oli korkea.

Amerikkalaisella jalkapallolla on ollut lajiryhmä vuodesta 2006 lähtien. Tämän vuoden valinnoissa lajiharrastajien suhteen ei ollut mitään yksittäistä syytä vaan monta asiaa vaikutti lopputulokseen, kuten saapumiserän koko, lajit, valmennus, henkilökunnan osaaminen, tuleva Urheilukoulun siirto Santahaminaan.

​Urheilukoulun informaatiotilaisuudessa 3.9.2013 Santahaminassa Liiton edustajat saavat lisää tietoa Urheilukoulun siirrosta Lahdesta Helsinkiin. 


Valitut urheilijat:

 

URHK 4/2013 SAAPUMISERÄ
     
 YHTEENSÄ71
     
YLEISURHEILU21
SukunimiEtunimetSeura
Aartolahti Sami Juhani Lahden Ahkera
Ahlfors Otto Anssi Anttoni Ikaalisten Urheilijat
Back Erik Vilhelm HIFK
Harju Aleksi Mikael Lahden Ahkera
Hyytiä Teemu Petteri Laitilan Jyske
Kekki Ossi Olavi Lahden Ahkera
Koivula Markus Mikael Tampereen Pyrintö
Korhonen Olli-Pekka Kristian Kaavin Kaiku
Koskela Jani Samuli Tampereen Pyrintö
Kööpikkä Timo Raimo Mikael Laihian Luja
Lehtinen Samuli Saul Abiel Lahden Ahkera
Mörö Santtu Oskari Esbo IF
Nummela Robert Eero IF Sibbo-Vargarna
Pulli Kristian Henri Mikael Kaipolan Vire
Remes Tommi Tapani Kiuruveden Urheilijat
Rouvali Tuomas Sakari Kuopion Reipas
Saarinen Roope Santeri Esbo IF
Siitonen Hannes Hemmo Oskari Helsingin Kisa-Veikot
Tuononen Aleksi Ähtärin Urheilijat
Uusipere Aleksi Johannes Espoon Tapiot
Vainio-Kaila Joni Pauli Mikael Laitilan Jyske
     
JALKAPALLO10
SukunimiEtunimetSeura
Hanslian Benno Jeremias JJK
Hatakka Dani Aleksi FC Honka
Hilska Antto Sakari JJK
Hoivala Atte Samuli Vaasan Palloseura
Klinga Matti Anselmi FC Lahti
Kollár Daniel Peter FC Honka
Mombilo Kevin FC Honka
Paananen Aleksi Kuopion Palloseura
Sahlgren Saku-Pekka HJK
Toivomäki Henri Olavi FC Lahti
     
AMMUNTA10
SukunimiEtunimetSeura
Hahl Olli Matti Viljami Mikkelin Ampujat
Ikävalko Juuso Anton Selin PiekSA
Kurki Markus Eemeli Ala-Hämeen Ampujat
Leppä Aleksi Antero Haminan Ampumaseura
Lähdekorpi Heikki Mikael Satakunnan Ampujat ry
Partanen Simo Valtteri Haminan Practical Ampujat
Pirttimäki Aleksi Johannes Seinäjoen Seudun Ampujat
Stenström Joni Mårten Johannes Raseborgs Skyttar
Suoranta Jani Tapio Kymppi 64
Suuronen Otto Matias Eemeli Mikkelin Ampujat
     
UINTI9
SukunimiEtunimetSeura
Aaltomaa Sami Jaakko Tapani Oulun Uinti
Allonen Severi Swimming Jyväskylä
Herrala Anton Mikael Uinti Tampere
Juopperi Sami Einari Cetus
Laukkanen Jere-Petteri Swimming Club Vuokatti
Oksa Ossi Pekka Aurajoen Uinti
Tyry Matias Artturi Sakari Uinti Tampere
Vasko Miro Tapio Tampereen Työväen Uimarit
Yritys Petja Valtteri Simmis Hyvinge - Hyvinkää
     
PURJEHDUS6
SukunimiEtunimetSeura
Konttinen Okko Benjam HSK
Lindahl Erik Matias EPS
Mikkola Matias Tapani HSK
Nikkilä Miikka Viljami Turun Pursiseura
Still Zacharias Johannes Helsingfors Segelklubb
Tykkyläinen Leo Anton Espoon Pursiseura
     
SUUNNISTUS4
SukunimiEtunimetSeura
Kirmula Miika Matias Angelniemen Ankkuri
Loukkalahti Otto Jalmari Hiidenkiertäjät
Sainio Santeri Aukusti Kangasala SK
Valtonen Luukas Valentin Helsingin Suunnistajat
     
MOOTTORIURHEILU4
SukunimiEtunimetSeura
Kokko Henri Aleksi Vihdin Urheiluautoilijat
Köykkä Matias Mikael Keimolan FK-Kerho
Pajuranta Juuso-Matti Johannes Monako FK
Stigell Henric Sebastian Helsingin Moottorikerho
     
GOLF4
SukunimiEtunimetSeura
Kulokorpi Kristian Jan Mikael Tammer-Golf
Myllymäki Erik Mikael Nokia River Golf
Ruuska Lauri Eemeli Tarinagolf
Väisänen Jonas Emil Vuosaari Golf Helsinki
     
MELONTA2
SukunimiEtunimetSeura
Aalto Tarmo Sakari Pirkka-Melojat ry
Hakala Jeremy Kristofer Kangasalan melojat
     
SOUTU1
SukunimiEtunimetSeura
Cederström Samuli Otto Aleksi Vuoksen Soutajat