Roosters-puolustus nollasi Trojansin hyökkäyksen

22.5.2016


Aleksi Aitala (70) rikkoi niin Trojansin juoksu- kuin heittopeliäkin.
Kuva: FSC Media
Aleksi Aitala (70) rikkoi niin Trojansin juoksu- kuin heittopeliäkin. Kuva: FSC Media
Micah Brown juoksi ensimmäisellä puoliajalla kaksi touchdownia. Yhden touchdownin Brown heitti Bernard Lusterille ja toisen Kimi Linnainmaalle.
Kuva: FSC Media
Micah Brown juoksi ensimmäisellä puoliajalla kaksi touchdownia. Yhden touchdownin Brown heitti Bernard Lusterille ja toisen Kimi Linnainmaalle. Kuva: FSC Media
Trojansin puolustuksen kärkinimi oli Ilya Redin (40), joka keräsi 9,5 taklausta. Yksi taklauksista oli säkitys ja 3,5 taklauksista tapahtui aloituslinjan takana.
Kuva: FSC Media
Trojansin puolustuksen kärkinimi oli Ilya Redin (40), joka keräsi 9,5 taklausta. Yksi taklauksista oli säkitys ja 3,5 taklauksista tapahtui aloituslinjan takana. Kuva: FSC Media
Roman Runner teki Trojansin ainoan touchdownin 87-jaardisesta palautuksesta ottelun toisella neljänneksellä.
Roman Runner teki Trojansin ainoan touchdownin 87-jaardisesta palautuksesta ottelun toisella neljänneksellä.
Roostersin Bernard Luster (oik.) otti muutamia tärkeitä kiinniottoja puolustajien läsnäolosta huolimatta.
Kuva: FSC Media
Roostersin Bernard Luster (oik.) otti muutamia tärkeitä kiinniottoja puolustajien läsnäolosta huolimatta. Kuva: FSC Media
Päävastuun Roostersin keskushyökkääjänä kantoi Alexander Kuronen. 12 yrityksellä Kuronen keräsi 73 jaardia.
Kuva: FSC Media
Päävastuun Roostersin keskushyökkääjänä kantoi Alexander Kuronen. 12 yrityksellä Kuronen keräsi 73 jaardia. Kuva: FSC Media

Micah Brown heitti kaksi touchdownia ja juoksi toiset kaksi Roostersin 38–7 -voitossa

Vaahteraliigan toinen peliviikko päättyi sunnuntaina hallitsevan mestarin Helsinki Roostersin voitonjuhliin. Roosters aloitti kautensa kaatamalla Anders Trojans Turun lukemin 38–7 (24–7).

– Varmaa suorittamista, tiivisti Roosters-päävalmentaja Juha Hakala. – Hauskasti saimme onnistumisia laajalla rintamalla.

Roostersin voiton kapellimestarina toimi pelinrakentaja Micah Brown, joka rikkoi turkulaisten puolustusta sekä juosten että heittäen. Ilya Redinin (9,5 taklausta) johdolla Trojans onnistui kyllä pakottamaan Roostersin toistuvasti pelaamaan kolmansia yrityksiä yli viiden jaardin päästä uusista yrityksistä, mutta useasti juuri silloin Brown rakensi tehokasta heittopeliä Bernard Lusterille tai juoksi itse kiertäen tarvittavat jaardit täyteen.

– Kyllä me etukäteen tiesimme, että tästä tulee vaikeaa, Trojansin päävalmentaja Mikko Virolainen muotoili ottelun jälkeen. – Kaikesta näki, että Roosters oli valmis ja me emme,

– Kokoonpanostamme puuttui 14 pelaajaa. Sekin näkyi.

Akseli Olinin avattua kenttäpotkumaalilla pistetilin ensimmäisellä neljänneksellä juoksi Brown itse kaksi touchdownia ja heitti Lusterille yhden ennen puoliaikaa.

Trojansin hyökkäys lämpeni ensimmäisen puoliajan mittaan, mutta kun onnistuneinkin turkulaisten hyökkäysvuoro päättyi lopulta epäonnistuneeseen kenttäpotkumaaliin, jäi Trojans-hyökkäys ilman pisteitä. Karri Kuuttila puuttui edelleen hyökkäyslinjasta ja sunnuntaina myös oikea tackle Jani Nurmi joutui jättämään kentän loukkaantumisen jälkeen jo avausneljänneksellä. Roostersin puolustus piti Sebastian Karbin ja Aleksi Aitalan johtamana keskushyökkääjä Chris Douglasin kurissa. Douglas eteni lopulta juosten ainoastaan 57 jaardia, joista valtaosa syntyi yhdellä 35-jaardisella siivulla.

Hakala löysi puolustuksen vireeseen syyn erityisesti linjasta:

– Aleksi Aitala pelasi huikean ottelun. Meillä oli kierrossa linjassa kahdeksan pelaajaa, joita vaihdoimme kahden downin välein.

– Kimi (Trojansin hyökkäyksen koordinaattori Kim Wikström) yritti mukauttaa Trojansin hyökkäyspeliä neljänneksittäin, mutta puolustuksemme valmius ja varmuus oli tänään liikaa.

Vierasjoukkueen parhaana palkittu Roman Runner pelasi näkyvästi Trojans-puolustuksessa ja teki myös ensimmäisen puoliajan viime hetkillä turkulaisten ainoan touchdownin 87-jaardisella potkun palautuksella. Puoliajalla tilanne oli 24–7.

– Roman ei luovuta koskaan. Asenne, taidot, kaikki, Virolainen kehaisee joukkueensa monipuolista vahvistusta. – Olin nähnyt hänen pelaamistaan Suomessa kahden kauden ajan jo ennen kuin hän tuli meille. Tiesin kyllä, minkälainen mies on kyseessä.

 

Linnainmaa iski toisella puoliajalla kahdesti

Kolmannella neljänneksen ainoasta pistesuorituksesta vastasi kotijoukkueen laitahyökkääjä Kimi Linnainmaa, joka karkasi oikealta post-kuviosta touchdowniin. Tilastollisesti neljänneksen komeimmasta suorituksesta vastasi Trojansin potkaisija Ville-Valtteri Suojanen, jonka lentopotkulle merkittiin lopulta mittaa 74 jaardia. Vuoden 2003 jälkeen ainoastaan Jyväskylän Jaguaarien Benjamin Jensen on potkaissut Vaahteraliigassa pidemmälle (76 jaardia vuonna 2004).

Trojans-pelinrakentaja Miro Kadmiry teki kolmannella neljänneksellä tilaa Sebastian Berndtssonille, joka löysi ottelun lopun aikana muun muassa kauden ensimmäisen ottelunsa pelanneen Tuomas Mankin muutamaan otteeseen. Berndtssonin heitoista onnistui silti ainoastaan vain joka viides.

Päätösneljänneksellä myös Brown teki tilaa Otso Flinkmanille. Jaycen Spears palasi Yhdysvalloista vasta torstaina Suomeen, ja Alexander Kuronen aloitti Roostersin keskushyökkääjänä. Spears otti vasta ottelun lopussa enemmän osaa juoksupeliin, mutta kasasi silti itselleen 74 jaardia.

– Ale juoksi todella hyvin ja lisäksi Esa Vanhoja tarjosi H-backina useita hyviä blokkeja ja juoksi itsekin kahdet kovat uudet yritykset, Hakala kehaisi kotimaisia keskushyökkääjiään.

Päätösneljänneksellä Flinkman heitti pallon maalialueelle Alexander Wasiljeffille, mutta touchdown kuitenkin hylättiin rangaistuksen myötä. Hetken päästä kaikki meni lopulta sääntöjen mukaan ja Flinkman löysi maalialueelta tarkalla heitolla Linnainmaan. Touchdownin myötä ottelu oli loppulukemissa 38–7.

 

Saloranta palaa Trojansin kokoonpanoon viikolla 3

Roostersin kausi jatkuu seuraavaksi kotiottelulla Butchersia vastaan maanantaina 30. toukokuuta. Trojans puolestaan pelaa kolmannen vierasottelunsa lauantaina Tampere Saintsin vieraana.

– Saamme Aappo Salorannan takaisin. Se tuo heittopeliimme uuden ulottuvuuden, Virolainen kertoo Trojansin maajoukkuelaitahyökkääjään liittyen.

Vaahteraliigan kolmas otteluviikko käynnistyy perjantaina, kun Pohjanmaan herruudesta Nelonen Pro -ottelussa taistelevat Seinäjoki Crocodiles ja Wasa Wa1ld Royals.

 

SU 22.05.2016 | 18:00 | Velodromi, Helsinki

     Helsinki Roosters – Anders Trojans Turku 38–7 (24–7)

 Tilastot

 

Kierroksen muut ottelut:

 

PE 20.05.2016 | 18:30 | Myyrmäen jalkapallostadion, Vantaa

     Vantaan TAFT – Wasa Wa1ld Royals 0 – 17 (0–9)

Ennakko  |  Live-tilastot  |  Raportti

 

LA 21.05.2016 | 16:00 | Jouppilanvuori, Seinäjoki

     Seinäjoki Crocodiles – Tampere Saints 62–0 (41–0)

Ennakko  |  Live-tilastot  |  Raportti

 

Sarjataulukko:

 

JoukkueOttelut  Voitot  Häviöt  Tehdyt  Päästetyt  Maalisuhde  Pisteet
Crocodiles110620622
Roosters110387312
Royals110170172
Trojans2116453112
Butchers0000000
Saints101062-620
TAFT2021574-590

 

Kuvien lähde:

FSC Media